Kandydaci

0%

Kim jest ministrant?

Correct! Wrong!

Ministrant jest osobą pomagającą księdzu przy Mszy świętej i innych nabożeństwach. Przynosi kielich, daje znaki dzwonkami, niesie krzyż. Ma bardzo ważną rolę do spełnienia przy Mszy świętej.

Kto jest patronem ministrantów?

Correct! Wrong!

Patronem ministrantów jest święty Tarsycjusz. To on jako mały chłopak niósł Pana Jezusa do uwięzionych chrześcijan. Pomimo młodego wieku miał odwagę dorosłego mężczyzny. Może być przykładem do naśladowania! Jest patronem wszystkich ministrantów.

Jakiego koloru ministranci naszej parafii mają stroje (szaty liturgiczne)?

Correct! Wrong!

Stroje liturgiczne ministrantów w naszej parafii mają kolory: czerwony, zielony i fioletowy. Kolor czerwony jest znakiem walki i krwi, męczeństwa, jak również ognistych języków, w postaci których Duch Świętych zstąpił na apostołów w Wieczerniku. Szat liturgicznych koloru czerwonego używa się w niedzielę Męki Pańskiej (Palmową), w Wielki Piątek, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Mszach ku czci Męki Pańskiej, w główne święta Apostołów i Ewangelistów oraz dni Świętych Męczenników. Używa się ich również, gdy kapłan ma ornat koloru białego. Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie. Szat liturgicznych koloru zielonego używa się w niedziele i dni powszednie Okresu Zwykłego. Kolor fioletowy wskazuje na oczekiwanie na spotkanie z Jezusem i na ducha pokuty. Symbolizuje również żałobę oraz godność. Używany jest podczas Adwentu, w Wielkim Poście i w liturgii za zmarłych.

Co oznacza kolor czerwony:

Correct! Wrong!

Kolor czerwony oznacza śmierć męczeńską. Wielu ludzi w ciągu ostatnich 2000 lat oddawało życie za Pana Jezusa. Mówi się o nich, że przelewali krew, czyli stali się męczennikami tak jak św. Tarsycjusz patron ministrantów.

Jaką nazwę nosi śpiew w czasie Mszy św. wykonywany między czytaniami?

Correct! Wrong!

Śpiew pomiędzy czytaniami to psalm responsoryjny. Jest to odpowiedź ludu na usłyszane Słowo Boże.

Jeżeli chcę zostać ministrantem, to mam zgłosić się do:

Correct! Wrong!

Jeśli chcesz być ministrantem, to przyjdź do Księdza Czarka, a wszystkiego się dowiesz. Ministranctwo to niesamowita przygoda u boku samego Jezusa.

Nasza parafia jest pod wezwaniem:

Correct! Wrong!

Nasza parafia jest pod wezwaniem Matki Bożej Piekarskiej.

Nasz obecny ksiądz proboszcz nazywa się:

Correct! Wrong!

Obecnie naszym proboszcze jest ks. Józef Więcek.

Miejsce, w którym „przebierają się” ministranci do swoich strojów nazywa się:

Correct! Wrong!

Miejsce, w którym ministranci przebierają się w swoje stroje liturgiczne to zakrystia. Tam przygotowują się także wraz z kapłanem do Mszy świętej i innych nabożeństw. Jest to również miejsce dla pana kościelnego, czyli zakrystianina.

Cotygodniowe spotkania ministrantów nazywają się:

Correct! Wrong!

Cotygodniowe spotkania ministrantów to zbiórki. Ministranci podczas tych spotkań uczą się jeszcze lepiej służyć podczas mszy i nabożeństw, poznają nowe słowa i nazwy naczyń liturgicznych. Oprócz modlitwy i formacji, czyli ministranckiej nauki, mają czas na wspólne pogranie w piłkarzyki, ping-ponga czy bilard. Spędzają miło czas w najlepszym towarzystwie w swojej ministranckiej salce!

Kandydaci
Świetnie!
10 punktów zdobyte! Nadajesz się na ministranta! Jeśli jesteś chłopakiem, chodzisz przynajmniej do szkoły podstawowej, jesteś po I Komunii Świętej to możesz być jednym z nas! Ministranctwo to super sprawa! Niezwykła przygoda! Nie czekaj na nic! Zgłoś się do jakiegokolwiek księdza w niedzielę po Mszy świętej, a on Cię poprowadzi dalej! Quiz przeżyłeś w świecie wirtualnym, a świat realny jest jeszcze lepszy i ciekawszy, bo są tam żywi ludzie – tacy jak Ty! Bo każdy ministrant to po trochu święty i po trochu diabeł. Cóż łobuzy mają stawać się świętymi! Zatem do spotkania!
Bardzo dobrze!
Nadajesz się na ministranta! Choć musisz jeszcze się trochę podszkolić 🙂 Chętnie Ci w tym pomożemy! Jeśli jesteś chłopakiem, chodzisz przynajmniej do szkoły podstawowej, jesteś po I Komunii Świętej to możesz być jednym z nas! Ministranctwo to super sprawa! Niezwykła przygoda! Nie czekaj na nic! Zgłoś się do jakiegokolwiek księdza w niedzielę po Mszy świętej, a on Cię poprowadzi dalej! Quiz przeżyłeś w świecie wirtualnym, a świat realny jest jeszcze lepszy i ciekawszy, bo są tam żywi ludzie – tacy jak Ty! Bo każdy ministrant to po trochu święty i po trochu diabeł. Cóż łobuzy mają stawać się świętymi! Zatem do spotkania!
Dobrze!
Nadajesz się na ministranta! Jednakże brakuje Ci jeszcze troszkę wiedzy, którą myślę posiądziesz w czasie naszych zbiórek 🙂 A zatem jeśli jesteś chłopakiem, chodzisz przynajmniej do szkoły podstawowej, jesteś po I Komunii Świętej to możesz być jednym z nas! Ministranctwo to super sprawa! Niezwykła przygoda! Nie czekaj na nic! Zgłoś się do jakiegokolwiek księdza w niedzielę po Mszy świętej, a on Cię poprowadzi dalej! Quiz przeżyłeś w świecie wirtualnym, a świat realny jest jeszcze lepszy i ciekawszy, bo są tam żywi ludzie – tacy jak Ty! Bo każdy ministrant to po trochu święty i po trochu diabeł. Cóż łobuzy mają stawać się świętymi! Zatem do spotkania!
Postaraj się bardziej!
Niestety, ale musisz postarać się bardziej. Spróbuj jeszcze raz rozwiązać quiz, albo poproś o pomoc rodziców 😉 Myślę, że wtedy pójdzie Ci znacznie lepiej! 🙂
Popracuj więcej!
Niestety, ale musisz postarać się bardziej. Jeszcze sporo wiedzy Ci brakuje. Spróbuj może jeszcze raz rozwiązać quiz, albo poproś o pomoc rodziców 😉 Myślę, że wtedy pójdzie Ci znacznie lepiej! 🙂