Dekanalny Dzień Wspólnoty 13 IV 2019

13 kwietnia 2019 r. w naszej parafii odbył się dekanalny dzień wspólnoty ministrantów. Ponieważ także w tym roku byliśmy gospodarzami, część ministrantów z naszej parafii dzielnie pomagała już przed rozpoczęciem wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00. Jak co roku zwycięzcy z poszczególnych parafii, pisali dekanalny etap Olimpiady Liturgicznej, który – trzeba przyznać – łatwy nie był. Wszystkich przywitał dekanalny duszpasterz ministrantów ks. Cezariusz Wala. Ministranci nie mieli czasu na nudę ponieważ już chwilę później zawzięcie pisali quizy o tematyce liturgicznej. Następnie poszczególni reprezentanci parafii dekanatu przedstawiali swoje wspólnoty. Naszą – w ciekawy i zwięzły sposób – przedstawił an. Szymon Pabiańczyk, podkreślając jej mocne strony. Po tym punkcie wydarzenia, nastał czas na spotkania w grupach. Temat spotkań, był bardzo na czasie i brzmiał: „Być apostołem w XXI wieku”. Przeplatał się on z porównywaniem apostoła do youtubera. Tak prowadzona rozmowa bez wątpienia zainteresowała ministrantów zarówno tych młodszych jak i starszych. Spotkania dla ministrantów z dekanatu prowadzili m.in. wszyscy nasi animatorzy: Szymon, Wojtek, Jacek i Adam.
W okolicach godziny 12:00 nadszedł czas na chwilę adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi świętej. Później nastąpił kulminacyjny punkt naszego wspólnie spędzonego czasu – Msza święta. W jej trakcie można było zobaczyć jak ministranci pochodzący z różnych parafii (często widzący siebie po raz pierwszy w życiu) zjednoczyli się przy ołtarzu Chrystusa i wspólnie służyli, dbając o piękno liturgii. Mszy świętej przewodniczył ks. Cezariusz Wala, a koncelebrowali: ks. Marcin Piasecki z Tysiąclecia Dolnego, ks. Marcin Ditrich z Józefowca, ks. Krzysztof Horowski z Wełnowaca i ks. Kazimierz Sobol z Załęża, który też wygłosił Słowo Boże. Po Eucharystii ministranci poszli na przygotowany przez animatorów poczęstunek oraz by porozmawiać ze znajomymi.

Później nastąpiło to na co wszyscy czekali – zostali wyłonieni ministranci, którzy napisali najlepiej dekanalny etap Olimpiady Liturgicznej. Nasza wspólnota może pochwalić się sukcesami swoich ministrantów: Adam Skopal, który był naszym fotografem, zajął trzecie miejsce w kategorii ministrantów najstarszych, a Wojciech Sebesta zajął pierwsze miejsce w kategorii najmłodszych. Czas naszego spotkania bardzo szybko minął i nawet nie zauważyliśmy jak wybiła godzina 14:00, która była znakiem końca spotkania. Teraz przyszedł czas na pożegnanie i robienie porządku….

an. Wojciech Kaczanowicz