Ministranci bawili się w Energylandii

We wtorek 18 czerwca br. Ministranci z Tysiąclecia oraz zwycięzcy konkursu organizowanego przez Duszpasterstwo Ministrantów Archidiecezji Katowickiej przebywali w największym polskim parku rozrywki – Energylandii. Już jadąc autobusem byli zainteresowani najnowszą atrakcją Hyperion – widzianą z parkingu parku. Nie trzeba pisać, że to właśnie ta atrakcja, stała się jednym z pierwszych celów zwiedzających. Hyperion został otwarty 14 lipca ubiegłego roku. To najwyższy (77 metrów wysokości, 80 metrów przy pierwszym spadku), najszybszy ( 142 km/h) w całej Europie Mega Coaster. Inwestycja ta została podjęta wspólnie z firmą Intamin – produkującą atrakcje dla najlepszych parków rozrywki na świecie! Nie da się opisać wrażeń jakie towarzyszą super szybkiej przejażdżce! A to był dopiero początek… Bieganina od jednej atrakcji do drugiej nie miała końca. Każdy chciał zaliczyć jak najwięcej atrakcji.

Oprócz Hyperiona nie mniejszym zainteresowaniem cieszył się podwieszany rollercoaster Mayan. Znajdował się on nieopodal wysokiej na 40 metrów wieży Tsunami Drop oraz jednej z najbardziej ekstremalnych atrakcji Aztec Swing. Poniżej więcej informacji na jego temat. Energylandia to nie tylko karuzele i szybkie kolejki. Na spragnionych wodnych atrakcji czekał speed water coaster, który dosłownie nie pozostawił suchej nitki na ministrantach. Przy pięknej pogodzie mieli okazję schłodzić się w wodnym parku na świeżym powietrzu, gdzie najbardziej oblegana była zjeżdżalnia z pionowym startem – RMF MAXX Kamikadze. Trochę odpoczynku na słońcu zrobiło swoje. Wszyscy ministranci wieczorem byli opaleni. Każdy przekonał się, że Energylandia to park dla małych i dużych. Każdy więc znajdzie w niej coś dla siebie. Podobnie zresztą jest z ofertą gastronomiczną.

Na zakończenie wypadu ministranci mieli okazję obejrzeć paradę wszystkich maskotek, które umilają pobyt na terenie parku, a wśród nich najbardziej znanego Energusia. Wszyscy podkreślali, że z przyjemnością zawitają do Energylandii także w przyszłym roku, aby przetestować powstającego już Dragona – nowego drewnianego rollercoastera.

An. Filip Lenkiewicz

A teraz kilka opisów wspomnianych atrakcji:

HYPERION
– ponad 80-metrowy spadek,
– 77 metrów wysokości,
– prędkość:142 km/h,
– 85 stopni nachylenia przy spadku,
– tunel po pierwszym spadku,
– efekt wodny, splash flow
– przejazd przez tunel z maksymalną prędkością,
– liczne zwroty,
– maksymalna szybkość przy zakrętach i pikowaniu w dół,
– gigantyczna prędkość przy wyjazdach na wzniesienia, efekt nieważkości,
– fascynujące dodatnie i ujemne przeciążenia,
– podwójne zakręty,
– niespodziewane efekty grawitacyjne,
– panoramiczna fala, z zachwycającym widokiem,
– obrotowe nachylenia toru.

MAYAN
Kolejny ekstremalny Mega Roller-Coaster. Jeśli oceniać roller costery według zaawansowania technicznego, wielkości i oferowanych wrażeń oraz prestiżu w światowych rankingach, w skali od 1 do 10 – to Energuś w tej skali otrzymałby ocenę 4, Dragon 6, natomiast Mayan definitywnie zasługuje na 10! Głodni naprawdę mocnych wrażeń mogą je zaspokoić właśnie w tym miejscu. Prędkość jaką osiągają wagoniki na tej kolejce to 80 km/h, natomiast aż 5 inwersji sprawia, że przeciążenia dochodzą do prawie 5g!!! Mało kto zdaje sobie sprawę, że to odczucia jak w czasie ekstremalnych zwrotów myśliwcem F16. Także wysokość konstrukcji oraz odpowiednik dachu dziesięciopiętrowego wieżowca, sięgająca ponad 33 metrów wielu wprawi o zawrót głowy!

SPEED
Spektakularny, największy i najszybszy na świecie! Speed Water Coaster bijący wszystkie możliwe, światowe rekordy wysokości i prędkości w swojej kategorii!
Jest doskonałą propozycją dla amatorów ekstremalnych przeżyć. Zjawiskowe połączenie rollercoastera i przejażdżki wodnej. Jest to atrakcja wznosząca pasażerów na ponad 60 metrów wysokości i osiągająca prędkość około 110 km/h! Tak imponujące parametry wywołają u zwiedzających gorące wrażenia, ale te emocje w finalnym momencie zostaną schłodzone hektolitrami wody!

RMF MAXXX Kamikadze
Totalnie ekstremalna zjeżdżalnia, której start przyprawia o szybsze bicie serca! … podłoga, która zapada się pod Wami i pionowo wpadacie w zupełnie nieznaną przestrzeń zjeżdżalni, nabierając ogromnej prędkości! 90 metrów w dół z pułapu aż 15,5 metra!
To jest coś niesamowitego i tylko dla najodważniejszych odwiedzających!