Sakrament Bierzmowania udzielony naszym ministrantom

Dnia 9 maja 2019 r. w naszej parafii odbyło się Bierzmowanie. Do tego sakramentu przystąpiło 145 młodych ludzi, a wśród nich trzech naszych ministrantów: Bartosz Stychno, Paweł Gawłowski i Adam Skopal. Także świadkami byli nasi animatorzy: Jacek Burzyk i Szymon Pabiańczyk.

Do naszej parafii, aby udzielić sakramentu bierzmowania, przyjechał biskup Adam Wodarczyk. Najpierw o 17.45 rozpoczęło się nabożeństwo majowe, które prowadził akolita Artur Sówka. Po nabożeństwie rozpoczęła się Eucharystia. Po odczytanej Ewangelii i kazaniu wygłoszonym przez biskupa Adama, ksiądz proboszcz w specjalnym dialogu zapewnił go, że młodzież przystępująca do bierzmowania jest do niego przygotowana. Później biskup udzielił młodzieży Sakramentu Ducha Świętego. Sam obrzęd przebiegał w następujący sposób: najpierw biskup moczył palce w krzyżmie świętym, czyli specjalnym oleju przeznaczonym do udzielania sakramentu bierzmowania, który został poświęcony w wielki czwartek w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Następnie kreśląc na czole znak krzyża palcami zamoczonymi w oleju wypowiadał słowa: – Np. Tarsycjuszu przyjmij znamię daru Ducha Świętego. Na co Bierzmowany odpowiadał: Amen. Biskup mówił: pokój z tobą i bierzmowany odpowiadał: i z duchem twoim. W tym samym czasie świadek trzymał swoją prawą rękę na prawym ramieniu osoby bierzmowanej.

Po udzieleniu sakramentu Bierzmowania nastąpiła dalsza część Mszy świętej, a po skończonej Eucharystii biskup rozdawał osobom bierzmowanym pamiątkowe zakładki i książki oraz list od arcybiskupa Wiktora Skworca, zapraszający we wrześniu na święto bierzmowanych do katedry. Po otrzymaniu pamiątek, na zewnątrz kościoła, było robione pamiątkowe zdjęcie wszystkim bierzmowanym wraz z biskupem i naszymi księżmi.

Wszystkim bierzmowanym życzymy owocnego przyjęcia darów Ducha Świętego i zarazem dziękujemy wszystkim ministrantom, którzy byli na tej uroczystości, za liczny udział i modlitwę za bierzmowanych.

Adam Skopal