Tarsycjusz 2019

21 listopada przypada liturgiczne wspomnienie świętego Tarsycjusza – patrona Służby Liturgicznej Ołtarza. W naszej wspólnocie ministranckiej wydarzenie to obchodziliśmy 23 i 24 listopada. W sobotę o godzinie 16:30 zgromadziliśmy się w podziemiach kościoła. Tam wraz z rodzicami, rodzeństwem ministrantów oraz z Nadzwyczajnymi Szafarzami Komunii Świętej i ich rodzinami usiedliśmy przy wspólnym stole. Poczęstowaliśmy się kawą, herbatą i ciastem upieczonym przez rodziców ministrantów oraz innymi słodkościami. W czasie spotkania odwiedził nas „Cyrk Pomponi”. Zobaczyliśmy pokaz klauna, sztuczki iluzjonisty, pieska, który wykonywał różne akrobacje oraz węża. Po przedstawieni cyrkowym posłuchaliśmy naszego najmłodszego ministranta – Stasia, który mimo tego, że ma dopiero 3 latka, wykazał się znajomością wielu przedmiotów używanych w liturgii.

Następnie ministranci podziękowali swoim Rodzicom za trud jaki wkładają w przygotowanie swoich synów do tego, aby byli gorliwymi i dobrymi ministrantami. Chłopcy w ramach wdzięczności przekazali Rodzicom laurki, które sami przygotowali.

Potem ksiądz Jakub podziękował ministrantom, którzy byli najgorliwsi w ostatnim roku. Najwięcej punktów zdobył Wojtek Sebesta, drugie miejsce zajął Przemek Świętek, a trzecie jego brat Radek. Zostali oni specjalnie nagrodzeni. Wyróżnieni zostali również Marceli Bazan i Jakub Hibszer. Natomiast każdy ministrant otrzymał komiks o świętem Tarsycjuszu i pokrowiec na strój liturgiczny.

Na koniec zobaczyliśmy zdjęcia przedstawiające wydarzenia, które miały miejsce w minionym roku. Prezentację zdjęć przygotował dla nas animator Szymon. I tym miły akcentem zakończyliśmy pierwszy dzień świętowania.

W niedzielę o godzinie 10:30 miała miejsce najważniejsza część uroczystości – Msza Święta. W czasie Eucharystii do grona kandydatów zostało włączonych 9 chłopców. Ksiądz Proboszcz poświęcił ich komże oraz uroczyście przyjął na roczny okres kandydatury. Z kolei 6 kandydatów otrzymało kołnierz, który jest wyrazem tego, że stali się oni pełnoprawnymi ministrantami. Również czterech starszych ministrantów otrzymało kolejne stopnie ministranckie: jeden z nich od tego dnia będzie służył w albie, a trzech w czarnej sutance i komży. Cała wspólnota ministrancka odnowiła swoje przyrzeczenia, co uświadomiło im jak ważnym i zaszczytnym, ale też odpowiedzialnym zadaniem jest służba przy ołtarzu. Rodzice i ministranci złożyli też dar dla parafii, którym był obrus ołtarzowy. Po Mszy Świętej ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia oraz zaśpiewaliśmy przygotowaną przez Rodziców piosenkę pt: „Tylko twardziele służą w kościele”. W zakrystii nowi ministranci oraz kandydaci otrzymali dyplomy, które będą dla nich pamiątką tego wydarzenia. W najbliższym czasie dostaną również specjalne legitymacje ministranta.

Wielką wdzięczność wyrażamy naszym Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów ku czci świętego Tarsycjusza. Dziękujemy im za zastawienie stołów, upieczenie ciast, posprzątanie po skończonym poczęstunku oraz zakupienie obrusów, zaprojektowanie i wydrukowanie pamiątkowych dyplomów jak również za przygotowanie liturgii i zaangażowanie się w posługi na Mszy Świętej.

Tutaj fotorelacja z tego wydarzenia (zdjęcia wykonała Ola Holona, za co również bardzo dziękujemy).