Ustanowienie nowych animatorów

1 czerwca 2019 r. w krypcie Katedry Chrystusa Króla o godzinie 11.00 odbyła się uroczysta Eucharystia, podczas której miało miejsce ustanowienie kandydatów na animatorów oraz przyjęcie nowych ministrantów do tej posługi. Tego dnia animatorów ustanawiał biskup Adam Wodarczyk. Po homilii wygłoszonej przez biskupa Adama, która dotyczyła wspomnienia świętego Justyna nastąpił oczekiwany obrzęd.

Kandydaci otrzymali specjalne błogosławieństwo na roczny okres próby, a nowi kandydaci na animatorów złożyli przysięgę i otrzymali krzyże animatorskie, które nałożył i poświęcił ksiądz biskup. Z naszej parafii kandydatem na animatora został Adam Skopal.

Aby zostać animatorem – po roku próby – trzeba zdać egzamin, mieć wypełnioną specjalną kartę formacyjną oraz otrzymać pozytywną opinię od księdza opiekuna bądź proboszcza. Aby zostać kandydatem na animatora trzeba najpierw otrzymać taką propozycję od księdza opiekuna, który zazwyczaj zasięga opinii starszych animatorów. Posługa animatora wymaga dojrzałości oraz chęci posługiwania we wspólnocie. Ministrant rozpoczyna kurs, który polega na sobotnich spotkaniach wykładowych, które kończą się egzaminem z wiedzy liturgicznej. Po zaliczeniu odbywają się trzydniowe rekolekcje, aby uświadomić sobie komu tak naprawdę chcemy służyć. Później uroczysty obrzęd ustanowienia można pełnić funkcję animatora służby liturgicznej.

Dziękuję wszystkim osobom, które zjawiły się na moim ustanowieniu. Było to dla mnie bardzo ważne. Doceniam waszą obecność!

Kandydat na animatora Adam Skopal